Холестеролът се намира във всички клетки на човешкото тяло и взима дейно участие в производството на хормоните, синтеза на витамин Д, изграждането на клетъчните мембрани – факти, които вероятно ви учудват, тъй като сте свикнали да приемате холестерола като нещо лошо, което на всяка цена да избягвате.
Всъщност холестеролът бива добър и лош и поддържането му в нормални граници е гаранция за добро здраве, тъй като високите нива на лошия холестерол в кръвта пораждат опасност от сърдечно-съдови заболявания, атеросклероза, хипертония и други, които могат да се окажат и животозастрашаващи, като опасни са и ниските нива на добрия холестерол.
Притеснените от високите нива на лошия холестерол в кръвта си се стремят да ги понижат и контролират чрез медикаменти, предписани от лекуващия лекар, както и чрез подходяща диета – ограничен прием на храни, за които е известно, че водят до повишаване на нивата на лошия холестерол в кръвта. Често обаче пациентите пропускат, че не само храната, но и много от напитките оказват влияние на холестерола в кръвта и следва да избягват най-неблагоприятно влияещи върху здравето и нивата на холестерола.
Тези храни повишават "добрия" холестерол
Как влияе алкохолът върху холестерола?
Алкохолът е сред най-консумираните напитки в световен мащаб, което прави значимо влиянието му върху нивата на холестерола. Докато безалкохолното може лесно да бъде заменено с фреш, отказването от алкохола и замяната му с вода е мисията невъзможна за мнозинството. Ето защо ще разгледаме влиянието именно на алкохола върху нивата на холестерола, както и какво може да направите, ако страдате от високи нива на лош холестерол в кръвта, но не съумявате да преустановите употребата на спиртните напитки и да се погрижите за здравето си.
Липопротеините с ниска плътност са известни като лош холестерол. Той се образува не само като следствие от консумацията на определени храни, сред които е и алкохолът. Алкохолът се разгражда до триглицериди и холестерол в черния дроб, което го прави крайно неподходящ за страдащите от висок лош холестерол.
Връзката алкохол-холестерол-здраве обаче е по-сложна от описаното и зависи от много фактори, включително колко често и какви количества се консумират. Така може да се окаже, че чаша алкохол, изконсумирана по време на празник, не е толкова опасна, колкото ястията, които слагате всеки ден на трапезата си.
Естествено ежедневната консумация на алкохол в значителни количества ще повлияе негативно на здравето ви не само по отношение на нивата на холестерола. Също така в малки количества алкохолът обаче може да повиши нивата на добрия холестерол, който влияе благоприятно върху здравето. Той защитава сърцето, транспортирайки лошия холестерол до черния дроб, където да бъде отстранен. Това намалява образуването на плаки в артериите и оказва благоприятно въздействие върху здравето.
Учени: Това е зеленчукът на дълголетието, той чисти кръвта от холестерол и токсини
Така се оказва, че не е толкова важно какво пием, а в какви количества и че връзката алкохол-холестерол-здраве не зависи от толкова от бранда и какво сипвате в чашите, а колко често и колко ги пълните. Това е индивидуално за всеки човек и не може да бъде посочено безопасното количество, тъй като са индивидуални и нивата на ензима алкохол дехидрогеназа, който разгражда алкохола.
Жените като цяло имат по-ниски нива на този ензим, поради което по-трудно разграждат алкохола и той влияе по-негативно на здравето им, но има изключения от това правило. Някои заболявания като диабетът също оказват влияние върху разграждането на алкохола и го затрудняват, поради което страдащите от определени хронични заболявания следва да ограничат питиетата особено ако страдат и от висок холестерол.
Алкохол при висок холестерол? Има решение
Освен ограничаване на безразборния прием и намаляване на броя на питиетата до минимално количество седмично, страдащите от висок холестерол любители на чашката могат да заменят твърдия алкохол с вино. В умерени количества червеното вино обикновено се свързва със здравословни нива на холестерола и не води до повишаване на лошия холестерол в кръвта.
Нещо повече – полифенолните съединения, които се съдържат в червеното вино, могат да понижат нивата на лошия холестерол в кръвта – сочат последни проучвания по темата. И докато за червеното вино поне учените са постигнали консенсус, че е полезно в умерени количества, то за твърдия алкохол все още се водят спорове за ползите и рисковете, до които води не само по отношение на холестерола. Не приемайте това обаче като подкана да започнете да консумирате червено вино в неразумни граници. Консумирайте умерено и разумно.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.